Skocz do zawartości
fuuma

matura rozszerzona z przedmiotu, którego nie mam

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Jestem w drugiej klasie liceum, na tak zwanym biol-chemie (z dodatkowo rozszerzonym angielskim). Zamarzyła mi się jednak rusycystyka i praca tłumacza. Muszę w tym celu zdać rozszerzoną maturę z przedmiotu, z którego rozszerzenia nie mam - z języka polskiego. Jak to zrobić? Z samą nauką raczej nie będzie problemu, bo nie ukrywam, że język polski (podobnie jak języki obce) od zawsze był moją najmocniejszą stroną. Skąd jednak mam wziąć materiał? Byłabym szczęśliwa, gdybym znalazła gdzieś w internecie kompletną listę zagadnień, które muszę opanować, by napisać tych kilka wypracowań na egzaminie dojrzałości :). Pomoże mi ktoś?

(Założyłam tu jakiś czas temu konto i zapytałam o jedną sprawę. Przepraszam, że z niego nie piszę, mam nierozwiązywalny problem z zalogowaniem się :(.)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej, napisz w wiadomości prywatne co to za konto to postaram sie sprawdzić co sie dzieje. Co do matury to najbardziej pomoże Ci profesjonalny korepetytor, ktoś kto sie zna perfekcyjnie na wytycznych i zagadnieniach maturalnych, ktoś kto Cię poprowadzi za rękę.

Do tego możesz sie zwrócić do nauczyciela języka polskiego w Twojej szkole ponadgimnazjalnej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzę na zajęcia dodatkowe z polskiego, ale polonistka, z którą je mamy jest bardzo zabieganym człowiekiem, głupio byłoby mi ją prosić o sprawdzanie moich prac i przygotowywanie materiałów ;/. Do drugiej polonistki z różnych względów nie mogę iść :). Sama nie dałabym rady?

Ile godzin tygodniowo musiałabym spędzać z korepetytorem, żeby dobrze przygotować się do matury z polskiego? Powinnam się spieszyć, bo leci już trzeci miesiąc tego roku szkolnego.

Co do konta - staram się mieć do każdego, które gdzieś założę inne hasło, pozapominałam to do forum i mojego drugiego emaila, więc szanse na odzyskanie poprzedniego są niewielkie, a mi się szczerze mówiąc mało zależy, założyłam tam tylko jeden temat. Chciałabym jednak przeprosić za małe zaśmiecenie tego forum :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma problemu. Możesz do matury przygotować sie głownie sama a być tylko prowadzona przez korepetytora czyli godzina lub dwie w tygodniu w zupełności Ci wystarcza. Wtedy korepetytor może Cię prowadzić i przygotowywać do matury a uczyć będziesz sie sama

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Absolutnie możesz przygotować się sama. Przejrzyj wymagania maturalne dostępne na stronie cke w informatorze maturalnym np tu:  i ćwicz. Do polonistki przynoś już gotowe wypracowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak ale jeśli nie ma takiego wsparcia w szkole to korepetytor jednak by poprowadził

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że godzina tygodniowo korepetycji dużo by Ci pomogła. Nauczyciel zawsze Cię jakoś naprowadzi i ewentualnie sprawdzi Twoje prace oraz pomoże  i zasugeruje na co warto szczególnie zwrócić uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I będzie monitorował Twoje postępy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a tak w ogóle to kto Ci powiedział, że nie ma matury rozszerzonej z polskiego? 

Tu masz arkusze z języka polskiego z matury rozszerzonej z 2015 r.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Misha
      Dzień dobry wszystkim. Jestem nowa na forum ,nie wiem czy wątek jest odpowiednio założony ale przejdźmy do sedna:D 
      Jestem na 1 roku biologii która jest ukierunkowana na pedagogikę , studia dla nauczycieli typowo.  Studia konkretnie biologiczne mnie nie interesują gdyż nie interesuja mnie zwierzęta,grzyby . Męczę się.

Zawsze interesował mnie człowiek , dzięki studiom polubiłam także rośliny (tam anatomia roślin itp) 
      Z tego względu kiedyś myślałam o ratownictwie medycznym ,ale wiem że ten zawód nie przyniesie mi spokojnej starości (wiem że żaden nie przyniesie ) ale chodzi tutaj o specyfikę zawodu - może zmniejszone zapotrzebowanie na ratowników ,po drugie ciężka praca dla kobiet gdy już nie jest się tak rześkim jak kiedyś. Ale to jeszcze może bym przebolała ,najgorsze są zarobki w zestawieniu z ogromem odpowiedzialności i trudu. Wiem też że pielęgniarstwo jest cięższym kierunkiem ale są po tym większe pieniądze i można jeździć w karetce .  Z kolei kierunek lekarski chyba jednocześnie nie jest moim marzeniem ,chyba nie jest tym czego pragnę naprawdę. 

Ze względu na zamiłowanie do uczenia ,dzielenia się wiedzą myślałam o filologii angielskiej gdyż właśnie w angielskim czuję się dobrze . Tylko znów męczące pytanie : co po studiach ,skoro tak dużo filologów angielskich szuka pracy i musi odnaleźć się w innych gałęziach ,niezwiązanych ze szkolnictwem.

Wiem że nie załatwicie za mnie tego problemu drodzy forumowicze ale wierzę w waszą wiedzę i doświadczenie stąd moje pytanie -czy można to wszystko jakoś pogodzić ,znaleźć wspólny mianownik .  Pozdrawiam , wciąż rozdarta na milion kawałków :-) 

• Przez Renifer
      Chciałabym się Was zapytać o przeliczanie punktów na studia. Zamierzam złożyć dokumenty na lingwistykę stosowaną lub filologię. Mam w planach zdawać rozszerzony język polski, język angielski i język hiszpański. Chciałabym się dowiedzieć czy punkty z matury z angielskiego i z hiszpańskiego będą sumowane, czy zostanie brana pod uwagę matura, z której uzyskałam większą ilość punktów? Proszę o odpowiedź, zostało już mało czasu żeby wysłać ostateczne deklaracje. 
    • Przez MRG
      Cześć, z racji tego że piszę maturę w maju, zastanawiam się jeszcze taraz czy nie dopisać do listy zdawanych przedmiotów rozszerzonych jeszcze i angielskiego, już mam wpisaną fizykę i matmę. Jaka jest różnica w trudności na obu tych poziomach? Co poza rzeczami typowo do podstawowej muszę jeszcze na nią umieć?
    • Przez Patryk23
      Cześć,

Jestem tegorocznym maturzystą i mam kilka pytań związanych ze studiami filologii polskiej:
      1. Czy studia filologii polskiej są odpowiednie dla osoby, która w przyszłości chce wydać powieść?
      2. Jakie są szanse na dobrą pracę i po jakiej specjalizacji?
      3. Czy ten kierunek jest dobry, czy wybrać inny, również powiązany z pisaniem kierunek?

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Witam. Jestem na III roku studiów. Prawdopodobnie nie zaliczę tego semestru zimowego i nie będę mogła przejść na kolejny semestr letni (prawdopodobnie nie będę miała możliwości poprawienia niektórych przedmiotów za rok, na warunku). Czy jeżeli będę musiała powtarzać rok, to czy oceny z przedmiotów już zdanych będą mogły zostać przepisane? Czy będę musiała wszystkie przedmioty zaliczać od nowa?
    • to już zależy chyba od potrzeby prawda? moja koleżanka np przechowywała graty domowe i jakieś małe mebelki, jak zmieniała stancje
    • Jak dla mnie to najlepsza informatyka -jeśli jesteś zainteresowany praktycznym programowaniem a ni teoretyzowaniem jest na wydziale elektrycznym politechniki warszawskiej.  Juz od pierwszego,roku marsz trochę programowania - nie tak ja na Elektronice gdzie przez calynpierwszy rok tylko matma i  fizyka i teoria obwodów - atmosfera tez dużo bardziej przyjazna, na Mini natomiast za dużo teorii i jak dla mnie za dużo geniuszy.  Przenioslem się z elektroniki na elektryczny po pierwszym roku i jestem  mega zadowolony z tej decyzji. Zdecydowanie polecam informatykę na tym wydziale pw. 
    • 1. Niestacjonarne 2. Nieprawda. Wymaga to zaangażowania i sporo poświęconego czasu. Malo czasu wolnego Ale daje świetne efekty. Masz od razu Doświadczenie. 3. ? Nie ma takiego kryterium 4. Wybrać większe miasto. 5. To co bardziej jest zgodne z Twoim zainteresowaniami
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.