Skocz do zawartości
polli

Doradca zawodowy po pedagogice II stopnia - deregulacja?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

obecnie obroniłam licencjat z marketingu internetowego i chcę kontynuować studia na II stopniu. Interesuje mnie pedagogika II stopnia ze specjalizacją doradztwo zawodowe. W przyszłości chciałabym pomyśleć o własnej poradni personalno-zawodowej i tutaj moje pytanie. W 2017 roku wprowadzono pewne deregulacje dotyczące zawodu doradcy zawodowego i zastanawiam się czy po nich można pracować w zawodzie wyłącznie po ukończonych studiach magisterskich z pedagogiki? Nie mogę nigdzie znaleźć konkretnej odpowiedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotyczą chyba one pracowników oświaty ale nie jestem pewien. Swoją drogą jak po marketingu chcesz iść na studia z pedagogiki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zmartwiłeś tym pytaniem :unsure: Dopytywałam w dziale rekrutacji czy nie jest to przeszkodą i wytłumaczono mi to na zasadzie zaliczenia dodatkowo różnic programowych. Chyba zadzwonię jeszcze jutro i dopytam dla pewności :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zdajesz sobie sprawę jak ogromne są różnice programowe? Powiedzieli Ci tak bo mają wolne miejsca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie jest Łukaszu twoje zdanie na temat zarządzania II stopnia? Mam kilka specjalizacji, które są warte uwagi. Jednak czy bez podstaw w makro/mikroekonomii, finansów itp. można sobie poradzić na studiach II stopnia? W tym wypadku uczelnie często deklarują na swoich stronach, że nie trzeba uzupełniać różnic programowych. Trochę się w tym gubię bo okazuje się, że zostaje mi mało opcji, dziennikarstwo i socjologię chciałabym dobę odpuścić ;/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marketing internetowy to chyba nie był kierunek? Co skończylaś?

Wybierając studia II stopnia myśl o kierunku a nie o specjalizacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deregulacja oznacza zniesienie wszelkich wymagań natury prawnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zawód nieregulowany wykonywała nawet osoba bez skończonej podstawówki, jeśli tylko założy własną dzialalność albo znajdzie chętnego do zatrudnienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

przepisy oświatowe stawiają wysokie wymagania przyszłym nauczycielom, wychowawcom i specjalistom, którzy planują związać się zawodowo z placówkami ukierunkowanymi na pracę z dziećmi młodzieżą.

 

Poniżej cytujemy przepisy opisane w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (z 1 sierpnia 2017 r.):

§ 21. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego w szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 ust. 1, § 4 ust. 1 i § 10, posiada osoba, która ukończyła:

1) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, w zakresie doradztwa zawodowego, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na dowolnym kierunku (specjalności), i studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego w szkołach, o których mowa w § 4 ust. 1, posiada również osoba, która ukończyła:

1) studia pierwszego stopnia w zakresie doradztwa zawodowego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego w szkołach i placówkach, o których mowa w § 15–17, posiada osoba, która ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub 2, a ponadto ukończyła studia wyższe, studia podyplomowe, zakład kształcenia nauczycieli lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie pedagogiki specjalnej odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów lub rodzaju placówki.


przy czym:
§ 3. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników służb społecznych, szkołach policealnych, liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach II stopnia, branżowych szkołach I stopnia, gimnazjach, placówkach oświatowo-wychowawczych oraz placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem § 12–24,
§ 4. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i szkołach podstawowych, z zastrzeżeniem § 12–24,
§ 10. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela lub prowadzenia zajęć w placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego i ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego posiada osoba, która ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela określone w § 3, § 4, § 6 lub § 15 w zakresie przedmiotu lub zajęć, które prowadzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.