Welcome to Taxi2140150.ru

Witamy na Taxi2140150.ru, jedynym miejscu w internecie, w którym znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje oraz ciekawe poradniki na temat matury, kierunków studiów oraz pracy i kariery zawodowej.

Jeśli chcesz brać czynny udział w ciekawych dyskusjach, to zachęcamy do rejestracji!

student122

Czy to wystarczy na geografie na UW?

Witam,
Obecnie uczęszczam do 3 klasy liceum ogólnokształcącego na profil matematyczno-geograficzny i rozważam podjęcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Geografia. 
Nie wiem jednak, czy zdawane prze zemnie przedmioty maturalne wystarczą. W planach mam zdawanie;
- Matematyka poziom podstawowy
- Angielski      poziom podstawowy
- Angielski      poziom rozszerzony
- Polski          poziom podstawowy
- Geografia    poziom rozszerzony

Z tego co czytałam na stronie UW są to przedmioty wymagane i w teorii powinny zakwalifikować mnie na któreś miejsce listy kandydatów, jednak zgodnie z zasadami rekrutacji istnieje jeszcze przedmiot punktowany do wyboru między innymi angielski, polski, chemia, biologia itp. I tu właśnie pojawia się pytanie, czy przedmiotem tym może być na przykład podstawowy angielski, jeżeli w miejscu obowiązkowo zdawanego języka również umieszczę angielski tylko w rozszerzeniu? Czyli czy jakikolwiek przedmiot na dwóch poziomach może zostać kwalifikowany jako przedmiot punktowany jeżeli jest jednocześnie przedmiotem wymaganym? Oraz czy ewentualny brak przedmiotu punktowanego znacząco wpłynie na wynik rekrutacji?

Jestem tu po raz pierwszy więc proszę jeżeli ktokolwiek kto jest na studiach geograficznych czyta ten post niech napisze jak przebiegała jego rekrutacja, co zdawał, na jakich progach i gdzie się dostał. Mile widziane wszelkie uwagi studentów geografii. Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję;

student122

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz jeszcze tyle czasu że spokojnie możesz napisać do działu rekrutacji lub tam zadzwonić. Na pewno odpowiedzą Ci na pytanie i będzie to odpowiedź prawidłowa. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej,

Tak jak pisze Łukasz, najlepiej napisz do działu rekrutacji, bo jeśli nie napisali, że nie wolno tego samego przedmiotu na dwóch poziomach, to wolno, ale z tymi ich uchwałami różnie bywa (i ich interpretacją). Konieczność, możliwość i punktowanie na poziomach podstawa-rozszerzenie zmienia się prawie rokrocznie, co pogłębia chaos. Przeczytałam uchwałę i z niej to nie wynika.

Czy warto zdawać dodatkowy przedmiot? Ciężko mi powiedzieć, bo ogólnie geografia nie jest jakimś wielce obłożonym kierunkiem, jednak na UW zawsze rekrutuje się więcej osób niż gdzie indziej i progi są wyższe. Więc jeśli Ci odpiszą, że angielski może być uwzględniony tylko raz, to albo dołożysz sobie kolejny przedmiot (tak, wiem, będzie tego sporo), albo pociśniesz te, które zdajesz, żeby napisać na tyle, że starczy, a przedmiot dodatkowy odpuścisz, skoro ma wagę 10%.

Moja mama kończyła geografię między innymi i ten kierunek poleca najbardziej (z tych, które kończyła), jak ktoś jest zainteresowany ;) Dużo nauki, zwłaszcza pamięciowej, masa nazw, ale i ciekawe praktyki, uczelniane wyjazdy, zajęcia praktyczne w godzinach dydaktycznych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję bardzo za odpowiedzi - trochę mnie uspokoiły, ale napiszę jeszcze do działu rekrutacji. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, nie tylko. Byłoby głupotą składać papiery tylko i wyłącznie na jedną uczelnię. Rozważam również inne uniwersytety takie jak na przykład Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski, czy Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej (ogółem to chwilowo rozpatruję praktycznie wszystkie uczelnie) UW interesuje mnie jednak najbardziej ze względu na wysokie miejsce w rankingu uniwersytetów oraz ze względów na moje możliwości finansowe (mieszkam w okolicach Warszawy, studiować muszę na własny rachunek więc nie będzie mnie stać na przykład na studia dzienne przykładowo na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie)
Rozpatruję inne uczelnie, aczkolwiek UW stawiam jako swój pierwszy wybór.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam wrażenie że na geografie nie ma tak wysokich progów. Skoro jesteś z Warszawy to na pewno UW. Rankingami bym się nie kierował chyba że tymi międzynarodowymi ten polski ranking jest jaki jest. Oczywiście UW, UJ, UMK, Uwr to najlepsze uczelnie w Polsce i na pewno warto. Koniecznie warto łapać pracę już na studiach.

Osobiście polecam też wydział oceanografii i geografii UG a i Gdańsk daje ogromne możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tymi wynikami w 2012 roku dostałem się na geografię na UW:

matematyka podstawowa: 83%

angielski podstawowy: 93%

polski: 45% pisemny (tragicznie, ale on praktycznie nie był brany pod uwagę) i 100% ustny

angielski rozszerzony: ~70-80%

geografia rozszerzona: 70-80%

Ale na gospodarkę przestrzenną już się nie dostałem. Jeśli przebijesz moje wyniki nie będzie problemu. Obecnie jest chyba jeszcze łatwiej się dostać. A na magisterkę później to już żaden problem. Jeśli nie masz lepszego pomysłu na wybór kierunku, to polecam, bedziesz miał 3 lata aby pomyśleć co po licencjacie. Pierwszy rok jest najlepszy, później grupy się rozdrabniają, nie ma już wyjazdów i można się nudzić. Ale trudno nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na geografię idę ze względu na kierunek, nie na zasadzie braku pomysłu na przyszłość. Zależy mi tylko na dostaniu się na geo, nie na gospodarkę przestrzenną itp. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez magdab
      Wybieram się na UW i mam problem z wyborem kierunku. Zastanawiałam się przede wszystkim nad chemią, chemią medyczną i energetyką i chemią jądrową. Na maturze zdawałam matematykę, chemię i biologię, fizyki nie rozszerzałam, ale zawsze lubiłam. Stąd też pytanie, czy nie będę miała problemów na EiChj? I jak w ogóle wyglądają perspektywy po tym kierunku? Czytałam, że po chemii medycznej lepsze niż po zwykłej, ale za to trudniej. Jakie są wasze doświadczenia?
    • Przez francaismonamour
      Dzień dobry,
      planuję się jeszcze w tym roku rekrutować na filologię romańską na UW i potrzebuję porady co do tego, czy lepiej wybrać studia z językiem od podstaw czy od poziomu zaawansowanego. Już nakreślam swoją sytuację: uczyłam się francuskiego tylko w liceum (wcześniej mieszkałam w małej miejscowości, gdzie ten język nie był nauczany w żadnej szkole), ale odkryłam w sobie prawdziwą pasję  Przez ten rok po liceum nadal miałam kontakt z językiem, m.in. na lektoracie+ oczywiście samodzielna nauka. Z matury rozszerzonej uzyskałam 78 %.  Wiem, że nie jest to może rewelacyjny wynik, ale po pierwsze krótko uczyłam się tego języka, po drugie już w momencie zdawania matury byłam przekonana, że pójdę na inne, jak to mówią "bardziej praktyczne" studia. Romanistyka miałaby być moim drugim kierunkiem.  
      Mam obawy co do tego, czy zrozumiem wykłady po francusku i zwyczajnie, czy dam sobie radę. Z jednej strony rozumiem teksty piosenek czy np. filmy po francusku, tzn. rozumiem zdecydowaną większość, ale przyznaję szczerze, że zdarzają się zdania/frazy itd., których nie mogę wyłapać, podobnie bywa też z akcentem niektórych osób. Jeśli się dostanę, do października planuję powtórzyć sobie gramatykę i oczywiście nadal ćwiczyć rozumienie ze słuchu. Zresztą i tak w zasadzie codziennie staram się robić coś związanego z językiem, chyba że już naprawdę nie mam czasu.
      Z drugiej strony, czy pójście na studia od podstaw ma sens? Wiem, że grupa podstawowa ostatecznie musi zrównać się z zaawansowaną, ale jak długo to trwa? I czy rozpoczęcie nauki od podstaw oznacza, że zaczynamy od "Bonjour" i "Je t'aime" ? Nie wiem, co ew. lepiej byłoby wybrać. 
      Uprzedzając wszystkie pytania: wiem, że filologia to nie tylko nauka o języku, ale też nauka historii, kultury, literatury danego kraju. Moja siostra także ukończyła filologię (innego języka), więc orientuję się, jak to u niej wyglądało. Oczywiście biorę pod uwagę to, że mogę się nie dostać na studia, ale w ubiegłym roku, mimo że wybrałam ostatecznie inny kierunek, składałam też na romanistykę i się udało, więc może w tym roku byłoby podobnie  Dodam, że pomimo ustawy mówiącej o 13 osobach na nauczyciela akademickiego, akurat na ten kierunek limit miejsc się nie zmniejszył. 
      Może jest tu ktoś, kto studiuje ten kierunek i mógłby coś podpowiedzieć? Wiem oczywiście, że mogą istnieć duże różnice między uczelniami, ale nawet w takim przypadku każda podpowiedź będzie na wagę złota! Jeśli studiujecie od podstaw, czy macie w swoich grupach osoby, które mają napisaną maturę na poziomie rozszerzonym z francuskiego? Czy raczej każdy faktycznie zaczyna od zera?  
    • Przez forkk
      Tak jak w temacie, czy jest szansa na dostanie się na zaoczne na jakaś publiczna uczelnie po geografii na maturze? Nie mam tu na myśli jakiejś geoinformatyki tylko zwykłą informatykę.
    • Przez wtorek3nastego
      Witam. Szukam ludzi którzy studiują biologię albo cos z nauka przyrodniczych na UPWr lub UW. Ja obecnie jestem na UPWr na biologi ale chce sie przeniść. Myślę własnie o Uni. Wrocławskim często też o Poznaniu. Czy ktoś był w takiej sytuacji i mozemi podpowiedzieć doradzić co wybrać?
    • Przez jwilhelm
      Witam. Wybieram się w tym roku na studia na kierunku finanse i rachunkowość. Rozważam trzy uczelnie:SGH,UW wydział nauk ekonomicznych lub zarządzania oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu wydział ekonomii lub zarządzania. SGH ma najwyższy priorytet, lecz co umieścić na drugim miejscu? UEP czy UW? Patrząc na progi z lat zeszłych i biorąc pod uwagę poziom trudności matury(szczególnie matematyki rozszerzionej) wnioskuję, że dostanę się na oba wydziały na UEP, na UW na wydział zarządzania a na UW wydział nauk ekonomicznych może być różnie. Co będzie najlepszym drugim wyborem? Słyszę sprzeczne opinie, w najnowszym rankingu perspektyw FIR na UW jest wyżej niż na UEP, lecz z drugiej strony UEP jest tuż za SGH i Koźminem w rankingu ogólnym. Miasto nie ma znaczenia, do Warszawy mam bliżej, ale Poznań wydaje mi się przyjaźniejszym miastem do życia, więc skupiam się jedynie na poziomie nauczania.

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Sprawę Z kiedy Dziekan lub prodziekan ds. Studentów ma dyżur i idź bezpośrednio. Najszybsza droga.
    • Witam!  Mam taką sytuację:  Otóż w pierwszym semestrze mi i kilku osobom z mojej grupy nie udało się zaliczyć ćwiczeń z jednego przedmiotu. Prowadzący te ćwiczenia zrobił jeszcze jedną poprawę w semestrze letnim (jakoś mniej więcej w kwietniu).  Problem polega na tym, że w USOS'ie ciągle są wpisane 2. Byłem w tej sprawie u prowadzącego ćwiczenia, ten mi powiedział, że odesłał oceny do prowadzącego cały przedmiot (czyli tego który prowadzi wykłady). Byłem u niego z prośbą o poprawę tych ocen w USOS'ie, jednak ten powiedział mi, że protokół za semestr zimowy został zamknięty w lutym i że oceny są w dziekanacie (czego nie zrozumiałem, bo co one by robiły w dziekanacie?)  No i teraz problem polega na tym, że przez to, że w USOS'ie to jest nie poprawione my mamy niezaliczony pierwszy semestr. Co zrobić w takiej sytuacji? Mam w planach oczywiście iść jutro z tym do dziekanatu, ale ten dziekanat na moim wydziale działa gorzej niż urzędy w Polsce i zapewne odeślą mnie znów do prowadzącego przedmiot a USOS to jest jednak miejsce, w którym rozliczamy się z całego roku nauki. Prowadzący ten przedmiot mówił mi niby, że to co w dziekanacie to obowiązuje, no ale jednak mimo wszystko obowiązuje wykaz ocen z USOS'a a w USOS'ie widnieje 2, pomimo tego że wszyscy ten przedmiot poprawili.     
    •   u mnie tylko kaktus przetrwa
    •   jakie perspektywy są po takich studiach ? Czyżby to coś w stronę coachingu?
  • Najpopularniejsze tematy na forum