Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio słyszałam wiele na temat studiów online. Znalazłam nawet coś takiego jak Polski Uniwersytet Wirtualny (jeszcze nie wiem co i jak) i uczelnie, które w swojej ofercie mają studia online. Moje pytania są następujące. Czy są osoby na forum, które studiowały online? np. na Wyższej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej ? Nurtuje mnie to, czy tylko na AHE jest tylko możliwość takich studiów? Czy na innych uczelniach również? I jak to jest w końcu z tą nauką??? Przeczytałam ostatnio artykuł, w którym było napisane, że studia online to jedna wielka ściema, że i tak minimum 40% trzeba CHODZIĆ na zajęcia i że nie jest tak pięknie, jak przedstawiają to różne strony. A co najważniejsze podobno po skończeniu takich studiów nie ma się dyplomu ?

Proszę o odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

raczej bym odpuścił, wirtualny uniwersytet jest marką AHE, 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co to znaczy, że raczej bym odpuścił ?? Możesz trochę bardziej wypowiedzieć się na ten temat. Twój komentarz odnosi się do uczelni czy do samego faktu studiowania online ? . To, że zajęcia są prowadzone online według mnie jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które po prostu nie mogą codziennie dojeźdzać na uczelnię. Znalazłam również kilka innych uczelni, które mają to w ofercie:

- Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie

- Wyższa Szkoła Administracji i Przedsiębiorczości w Lublinie

- Akademia Polonijna w Częstochowie

- Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu

- Gdańska Szkoła Wyższa

Jestem bardzo ciekawa opinii o tych uczelniach :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co to znaczy studia online? Moim zdaniem to absolutnie odwrotność studiowania, przyjezdzasz tylko na egzaminy. to jest chore, nie wiem kto się na to zgodził. 

Uczelnie wymienione przez Ciebie w wiekszośći są bardzo dobre, znam osobiście Gdańską Szkołę Wyższą, i jest to placówka którą mogę polecić. Natomiast sam tryb studiowania absolutnie nie:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja popieram studia online, oczywiście w kwestii kierunków społeczno-humanistycznych, na których nie ma np. zajęć w laboratorium. Jeżeli studentowi zależy, ma odpowiednie narzędzia, np. materiały od wykładowców, jest w stanie posiąść taką samą wiedzę jak studenci chodzący na zajęcia. Moim zdaniem musi on włożyć więcej wysiłku w znalezienie informacji, opracowaniu materiałów na ćwiczeniach. A przedmiot i tak zalicza np. egzaminem na uczelni lub np. na Skype, więc musi się przygotować.

Uczelni nie znam, ale sam chętnie poznam o nich opinie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem wyklucza to sam zamysł studiów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl?

Interesuje mnie ten temat, jestem za studiami on-line i chętnie poznam opinię przeciwną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co to ma wspólnego z życiem studenckim i cała przeprawa studencką.  Do tego bardzo często jakości tych studiów też odbiega lub studenci ich nie wykorzystują w odpowiedni sposób. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawy w dziekanacie lub z wykładowcą załatwia każdy student, niezależnie od ich formy, więc przeprawę ma ;) Co do życia studenckiego - niektórzy socjalizują się w innych grupach, niektórzy nie mają potrzeby, bo wolą naukę. Co do jakości i wykorzystania - masz rację, ale z drugiej strony: jakość zależy od chęci wykładowcy i studenta, jeżeli obu stronom zależy, to i jakość będzie. Nie wykorzystanie studiów - ci co chodzą na uczelnię, to też każdy różnie wykorzystuje.

Inna sprawa, nie każdy, kto ma chęć studiować, może być fizycznie na uczelni (młode matki, niepełnosprawni, osoby, które udzielają się na wielu innych polach). Dla nich taka forma, to szansa, jeżeli, oczywiście, chcą i wiedzą, w jaki sposób ją wykorzystać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, że w wielu kwestiach masz rację. Studia online na pewno skierowane są do osób które nie mogą dotrzeć na uczelnie a jednak często korzystają z nich lenie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Studia online są na razie mało popularne i prowadzone przez niszowe uczelnie. Gdy zaczną je prowadzić uniwersytety (na niektórych kierunkach cały tok studiów, na innych tylko wykłady), dbając o jakość materiałów dostarczanych studentom oraz o częste i rozsądnie przeprowadzone zaliczenia, poziom nie będzie niższy niż w zwykłym trybie.

Ja studiowałam kierunek wymagający na ćwiczeniach obecności na uczelni, jednak gdybym mogła zamienić wykłady o ósmej rano w niewygodnym audytorium na wykłady online wieczorkiem – nawet z krótkim zaliczeniem wiedzy – to chętnie bym zamieniła.

Nie mówiąc już o kierunkach typowo wykładowych, gdzie na u powstają całe strony ze zdjęciami studentów śpiących na wykładach, czytających książki, gazety, smartfony czy laptopy. Jaki tu sens obecności?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem, są to studia dla osób 

1. którzy naprawdę nie mogą chodzić na normalne studia

2. dla leni, którym się nie chce chodzić na zajęcia

3. wymówka, aby pójść po najniższej linii oporu

to chyba tyle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, Kawa napisał:

Studia online są na razie mało popularne i prowadzone przez niszowe uczelnie. Gdy zaczną je prowadzić uniwersytety (na niektórych kierunkach cały tok studiów, na innych tylko wykłady), dbając o jakość materiałów dostarczanych studentom oraz o częste i rozsądnie przeprowadzone zaliczenia, poziom nie będzie niższy niż w zwykłym trybie.

Otóż dokładnie to! ;) A im wyższa jakość przekazywanej wiedzy i regularne, zmuszające do myślenia zaliczenia i inne formy sprawdzania wiedzy, to i leniom się odechce studiować i zrezygnują albo przeniosą się na uczelnie o niższym poziomie.

Także też macie rację - jeszcze długa droga przed szkolnictwem wyższym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Frodo1988, studia online są jeszcze na początku drogi i trzeba je dopracować, także pod względem ustawodawstwa, ale myślę, że na wielu kierunkach to jest przyszłość. Zwłaszcza na kierunkach w znacznej mierze teoretycznych, na których jakość wykształcenia zależy od ilości przyswojonych informacji, a umiejętności praktyczne są do wyćwiczenia we własnym zakresie pod nadzorem prowadzących.

Jasne, można osoby, które zamiast godzinami kwitnąć na wykładach wolą uczyć się z materiałów i książek w domu nazwać leniami, bo jak to tak, student to ma wstawać na ósmą rano i siedzieć na tyłku, spisując slajdy, w końcu „za moich czasów tak było, to tak już będzie.” Nieważne, że wiedza, jaką przyswoi w domu na zaliczenie będzie taka sama.

Poza tym jeśli by wprowadzić system kształcenia online w sposób przemyślany, to wyniki studentów na zaliczeniach z wymaganego materiału byłyby dużo lepszym sposobem oceny wykładowcy i jakości jego prelekcji niż lista obecności na wykładach, gdzie nikt nie sprawdza, czy ktokolwiek coś z tego wyniósł, czy nauczył się w domu (a więc spędził 2x więcej czasu na naukę tej samej partii materiału). To wyeliminowałoby leśnych dziadków, którzy trzepią kasę na kopiowaniu podręcznika do power pointa, a jako dowód swojej ciężkiej pracy przedstawiają listy obecności na wykładach, na których trzeba być, żeby być dopuszczonym do egzaminu.

Podsumowując: studia online dla mnie na tak, ale najpierw ogarnięcie tego organizacyjne od poziomu ministerialnego do uczelnianego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Otóż właśnie to! Ale zanim zmiany zajdą na papierze, to muszą zajść te mentalne, że Internet i studia on-line mogą mieć korzystny wpływ na kształcenie wyższe. A czy siedział na wykładzie w domu czy w sali, to raczej nie powinno robić różnicy przy dzisiejszych możliwościach technicznych, ważny jest efekt końcowy - zdany egzamin i umiejętność wykorzystania wiedzy w dalszej praktyce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problem polega na tym, że na tym etapie mamy wątpliwości co do samego procesu zdobywania wiedzy a już szczególnie jej wykorzystania. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, 

mam pytanie czy ktoś może studiuje online kierunek budownictwo? albo zna jakąś uczelnie gdzie jest taka możliwość?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie znam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kierunek budownictwo, uczelnia znana, ostatnio po zmianach, raczej nie należy do uczelni wybitnych

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli mam rozumieć, że nie jest to jakaś fikcyjna uczelnia? Można spokojnie starać się studiować tam? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak, to normalna uczelnia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi