Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, Mam na imię Anita, jestem już po maturach i nadszedł czas w którym należy wybrać kierunek studiów. Jednak im bliżej tego, to tym bardziej jestem zdezorientowana i rozbita. Dlatego też proszę was o pomoc :) 

Na maturze zdawałam rozszerzenia z  angielskiego, biologii i chemii.. pytanie tylko co dalej. Nie jestem pewna co chcę robić w przyszłości. Początkowo myślałam o biotechnologii, jednak kiedy zaczęłam czytać opinie i możliwościach po skończeniu tego kierunku, troszkę zwątpiłam i zaczęłam szukać innych możliwości.  Z nauką nigdy nie miałam problemów, więc obecnie zastanawiam nad stomatologią, analityką medyczną, biomedycyną (na UM w Lublinie), biotechnologią (na Politechnice Krakowskiej) lub kosmetologiom. Może jest tu ktoś kto ukończył te kierunki i jest zorientowany bardziej ode mnie  i może mi przybliżyć jak wygląda po nich praca w Polsce? Lub może mi zaproponować jakiś inny kierunek po którym nie będzie problemów ze znalezieniem pracy ? :) Bardzo proszę o waszą pomoc i z góry dziękuję ! 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wybierając studia nie kieruj się praca. Kieruj się własnymi zainteresowaniami bo w innym razie szybko skończysz studia. Studia to kilka lat nauki przedmiotów bardzo wymagających stąd konieczne nimi zainteresowanie. 

Kierunki o których piszesz (Może poza kosmetologia) są bardzo zbliżone i dają podobne możliwości na przyszłość. Faktycznie po tych kierunkach praca w służbie zdrowia i laboratorium nie jest jakoś dobrze opłacana. Ale jeśli się czymś pasjonujesz to się w tym odnajdziesz. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

lavie, musisz przede wszystkim rozeznać się w rynku pracy. Studia z dziedzin biologicznych i medycznych to sporo wkuwania, trochę myślenia ;) Każdy z jako takim samozaparciem przez to przejdzie. Schody zaczynają się później. Biotech to ciekawy kierunek, laboratoria, te sprawy, ale firm w Polsce mało i absolwenci bardzo narzekają. Magiczna zagranica to też dziesiątki absolwentów z różnych krajów, jak nasz. Lepsze kierunki dające zawód. Kosmetologia to super sprawa, ale musisz mieć początkowy kapitał na otwarcie gabinetu i zakup sprzętu i kursy, żeby nie zostać kosmetyczką z magistrem. Znajome pokończyły, robią lasery, abrazje i są zadowolone (Warszawa). Podobnie z analityką, chociaż tu istnieje też rynek pracy państwowy, można dorabiać w szpitalnych labach na dyżurach. Praca jest fajna, ale trzeba się wybić, żeby ją dostać. Biomedycyna to jakiś wymysł mający łapać kasę za tych, co się nie dostali na nic lepszego, a skusi ich medycyna w nazwie. Odradzam. Stomatologia to finansowo najlepsze wyjście z tego, ale dość ciężko się dostać i trzeba to lubić, w końcu w naszym społeczeństwie walka z pożółkłymi zębami z próchnicą się zdarza często ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kwiatus12
      Doradzcie po czym lepsze perspektywy, praca, studia bioinzynierii na przyrodniczym w Lublinie czy technologia zywnosci na rolniczym w Krakowie?
    • Przez Ryba
      Cześć, właśnie rozważam dwa kierunki, a mianowicie: biochemia na UJ (wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) oraz Biotechnologia na Międzyuczelnianym UG i gumed w Gdańsku. Obydwa wydają się interesujące, mają ciekawe przedmioty, a ja nie jestem jeszcze na 100% sprecyzowana w której dziedzinie (medyczna, przemysłowa czy ochrona środowiska) chcę pracować albo prowadzić badania. Czy możecie się podzielić jakimiś doświadczeniami, wiedzą na temat tych wydziałów/kierunków? Może ktoś studiował i zechce pomóc rozwiać wątpliwości? Będę wdzięczna 
    • Przez Kwiatus12
      Który kierunek bardziej przyszłościowy, co można po nich robić? Ktoś jest studentem któregoś z nich? Gdzie większe perspektywy pracy? Czy to ciężkie kierunki? 
    • Przez Maturzystka987
      Witam 
      prosze o informacje o tym kierunku przeczytałam już info z różnych uczelni informatorów ale to wciąż mało chciałabym się dowiedzieć coś od osób studiujących ten kierunek 
      jak wyglada rok ? w jakie dni macie wykłady? Czy jesteście w prywatnych czy publicznych? I wiele wiele innych 
    • Przez pola4002
      Hejka, pisze z wielkim problemem... jestem tegoroczną maturzystką, rozszerzenia jakie pisałam to biologia, chemia i angielski... szczerze powiem biologia i angielski poszły super, zaś chemia to tragedia  tzn moze nie bedzie tak źle ale moje marzenia chyba co do medycyny legły w gruzach, nie chce pisac matury za rok, wg mnie to strata czasu, pisze zatem z zapytaniem co byście mi polecili, na chwile obecna złożyłam 4 podania na studia: na biotechnologię do PWR, PW i UJ i medycyne do PUM (marne szanse, ale nie chce rezygnować ostatecznie), poza tym zastanawiam sie czy nie złożyć na cos jeszcze? Jako opcję rezerwową? Hmm ta medycyna do mnie mowi albo inne pokrewne kierunki tez bardzo kręcą, jak myślicie złożyć gdzies jeszcze gdzie jest mały prog? Czy celować w cos innego, i co konkretnie? Smutno troche Haha bo mi sie noga powinęła  ale na studiach wyprułabym z siebie flaki zeby tylko tam byc :/ co myślicie? A moze da sie gdzies dostać bez chemi? (Marzycielka Haha)
      za każdą odpowiedz bede niesłychanie wdzięczna !!! 

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Myślę że na tym etapie wiedzą która jest już zgromadzona na forum powinna zaspokoić Twoja ciekawość. W ciągu 4 lat zmienia się tak wiele, że rozmawiania na tym etapie o studiach jest trochę strzelaniem slepakami. Poczytaj forum i ewentualnie zadaj konkretne pytania. 
    • Cześć, Chodzę do 3 gimnazjum i może dość wcześnie, ale intensywnie zastanawiam się nad kierunkiem studiów. Najbardziej interesuje się matematyką (na pewno będę szedł na mat-fiz w liceum, o rekrutację nie muszę się martwić, ponieważ mam już laureata konkursu przedmiotowego z drugiej klasy, właśnie z matematyki). Już od pierwszej klasy gimnazjum mam do czynienia z zadaniami olimpijskimi poprzez udział w OMJ, w tym roku biorę udział również w OM i z bardzo dużym prawdopodobieństwem dostanę się do drugiego etapu. Jest więc spora szansa, że w ciągu najbliższych 4 lat, przynajmniej raz, uda mi się zdobyć tytuł finalisty OM, co dawałoby duże ulgi w postepowaniu rekrutacyjnym (bo na kierunku, który wybiorę matematyka będzie musiała odgrywać istotną rolę). Zawsze trochę interesowało mnie prawo i chciałbym, w miarę możliwości, żeby studia były w jakimś stopniu z nim pozwiązane. Dodam, że przedmioty typu geografia, biologia, chemia, historia zdecydowanie nie należą do moich ulubionych, ponieważ wymagają one w dużej mierze uczenia się na pamięć informacji, które w znikomym stopniu pokrywają się z moimi zainteresowaniami. Natomiast Wosu już do tej grupy nie zaliczę, gdyż tematyka tego przedmiotu zawsze budziła moją ciekawość. Moją piętą achillesową są natomiast języki obce, w gimnazjum uczę się angielskiego i niemieckiego. Tego drugiego nie wyobrażam sobie kontynuować w liceum, zamienię go na francuski w liecum, który wybieram jedynie z przymusu nauki drugiego języka obecgo. Natomiast do angielskiego, mam zamiar się przyłożyć, bo brak jego znajomości zamyka wiele furtek i wiem, że muszę go opanować na przyzwoitym poziomie, mimo trudności w nauce języków. Przedmioty jakie planuje pisać na maturze to: podstawa z polskiego, podstawa z angielskiego, rozszerzenie z matematyki (o ile nie będę zwolniony), w grę wchodziłyby jeszcze ewentualnie rozszerzenie z fizyki i rozszerzenie z Wosu. Wracając do wyboru uczelni, jestem z Olsztyna i studiować na pewno tutaj nie będę. Rozważam różne możliwości i prosiłbym o porównanie pod kątem powyższych kryteriów uczelni: we Wrocławiu, Warszawie (tu raczej UW wygrywa z SGH, bo z tego co czytałem na forum UW kładzie większy nacisk na matematykę, a SGH na języki, a jeżeli chodzi o inne w tym mieście to nie wiem czy warto brać je pod uwagę), Krakowie, Poznaniu, może Toruniu, albo Gdańsku. Będę wdzięczny za każdą informację, która będzie pomocna przy wyborze uczelni za 4 lata, a teraz zaspokoi moją ciekawość w tym temacie.
    • Dokładnie. O stolicy nie pomyślałem a to świetny pomysl.
    • Jeśli chcesz studiować MiBM, jak pisałeś w innym wątku, to pracując jako kosztorysant budowlany niczego nie zyskujesz i nie tracisz. Po prostu nie ta branża. Inna sprawa, że na dziennych nie starczy Ci czasu na pogodzenie ze sobą pracy, obecności na zajęciach i nauki. Aczkolwiek na ostatnich semestrach niektórzy pracują już na część etatu, ale mając przyznany indywidualny tryb studiów. 
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.